Що таке професія. Класифікація професій.
Трудова діяльність людини вважається професійною, якщо:
- людина має певний рівень кваліфікації: знань, умінь, майстерності (зазвичай підтверджений спеціальними документами - атестатами, сертифікатами, дипломами);
- є товаром, який продається на ринку праці і є джерелом прибутку людини.
Професія включає в себе спеціальність, що визначається як вид заняття, комплекс знань, вмінь і навичок, необхідних для визначеного роду діяльності у межах однієї професії. Наприклад, лікар – професія, а хірург – спеціальність; вчитель – професія, а вчитель-математик – спеціальність; слюсар – професія, а слюсар-складальник – спеціальність.
«Насиллю не місце у твоєму житті»
Запам'ятай, що жорстоке поводження з дитиною заборонено Законом України «Про охорону дитинства».
Твої рідні, вчителі у школі, однолітки й інші діти не мають права застосовувати насильство і можуть понести покарання, якщо це небезпечно для твого життя, здоров'я або розвитку.
Якщо це відбувається, не потрібно мовчати!
Поговори з кимось із дорослих, кому ти довіряєш.
Насильство над дитиною – протизаконно! Що ж можна вважати насильством? На жаль, насильство буває не тільки з боку інших дітей: насильство можуть застосовувати і вчителі, і навіть рідні та близькі у сім'ї.
Напевно, можна сказати, що насильство – це коли тобі від дій і слів дорослих або дітей буває боляче, образливо, страшно! А ось як його визначають фахівці: це таке застосування сили, яке заподіює або може заподіяти шкоду здоров'ю дитини, її життю, розвитку або гідності.
Іншими словами, з тобою жорстоко поводяться, якщо:
Ми розглянемо окремо насильство над дитиною у сім'ї, навчальному закладі освіти і насильство з боку інших дітей (не обов'язково у школі, але і, наприклад, у дворі).
СІМ'Я
Наприклад, якщо за поганий вчинок тебе вилаяли, не дали грошей на новий телефон, заборонили дивитися телевізор, залишили без солодкого (якщо при цьому не заподіяли шкоди здоров'ю) – навряд чи хтось вважатиме це насильством.
Незаконний характер мають лише ті дії, які є жорстоким поводженням з дитиною: побої, катування, нанесення каліцтв і т. п.
Ти сам завжди можеш визначити, чи справедливим є покарання батьків, чи воно переходить межу закону.
Насильство може бути не тільки фізичним. Наприклад, якщо батьки не стежать за здоров'ям дитини, не цікавляться де вона ночує, чи як навчається і т. п., - це теж є різновидом насильства, яке називається «нехтування потребами дитини».
Допомогти у цьому випадку також можуть органи опіки і комісія у справах неповнолітніх.
Якщо тобі стали відомі подібні випадки, ти можеш розповісти про це викладачу якому довіряєш, або іншому дорослому, щоб ви разом вжили заходів.
НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
Педагогам заборонено застосовувати будь-яке фізичне або психічне насильство над дитиною. Тому, якщо учитель тебе б'є або публічно, перед усіма принижує – ти або твої батьки мають право звернутися до директора закладу.
При цьому не забувай, що і у тебе є обов'язки, які ти не маєш права порушувати. Це обов'язок – дотримуватися дисципліни, не порушувати права інших дітей і вчителів, відвідувати заклад освіти і вчитися.
НАСИЛЬСТВО МІЖ ДІТЬМИ
Діти, які цькують інших дітей в освітньому закладі або у дворі, як правило, самі мають якісь серйозні проблеми. Або над ними відбувалося насильство у сім'ї, або вони просто вийшли з неблагополучних сімей, або у них є якісь психологічні відхилення (підвищена агресивність, страхи і т.п.).
Тому, якщо у твоєму житті подібне відбувається, ти можеш сказати комусь із дорослих про те, що тебе ображають, – і це не буде «ябіднецтвом», а тільки захистом своїх прав і виконанням закону. Зазвичай для кривдника метою є засмучення, біль і страх жертви. Якщо не надавати йому такого задоволення, а спокійно, з гідністю постояти за себе, швидше за все, цькування припиниться.
ДІЇ ПІД ЧАС НАСИЛЬСТВА
1. Якщо є синці, подряпини або рани та інші сліди побоїв – потрібно показати їх медсестрі, завідувачу по виховній частині, а краще зайти в будь-який травмпункт для огляду.
2. Після огляду побоїв слід скласти список кривдників і написати заяву у трьох примірниках з викладом всього, що сталося (один для директора закладу, другий – завідувачу з виховної частини, третій – у комісію у справах неповнолітніх або в поліцію).
3. Якщо тобі загрожують, необхідно зробити те ж саме: якщо з тобою щось трапиться, ті, хто зазначаються у списку твоєї заяви, будуть головними підозрюваними.
ПАМʼЯТАЙ!
Куди можна звернутися за допомогою?
☎ Національна дитяча «гаряча» лінія: 0-800-500-225
або 116 111 (безкоштовно з усіх мобільних).
☎ Поліція - 102 (цілодобово).
Ти вирішив займатись у гуртку? Чудове рішення!
На що варто звертати увагу, обираючи гурток?
НА ЩО СЛІД ОРІЄНТУВАТИСЬ, ОБИРАЮЧИ ПРОФЕСІЮ?
Можливо, ти вже задумувавася над тим, ким будеш у майбутньому?
Можливо, ти вже обрав професію та навчальний заклад, у якому навчатимешся майбутньому фаху.
На що ти опирався, здійснюючи свій найважливіший життєвий вибір? Можливо, ти лише стоїш на порозі прийняття серйозних рішень? Тоді пропоную розпочати з планування. Якщо ти думаєш, що це нецікава справа-помиляєшся. Залучи фантазію. Обери головну мету, яку хочеш досягнути у своєму житті. Спробуй уявити, ким ти хочеш бути. А тепер уяви, що ти став тим, ким хотів. Як ти вигладаєш, що ти маєш? Чим ти займатимешся? А тепер подумай, що тобі слід зробити аби досягнути бажаного? Що робитимеш спочатку? Що ти маєш зробити саме зараз? А потім?