З історії становлення та розвитку Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді
Хмельницький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді є правонаступником заснованої Постановою обласної Ради народних депутатів від 5 липня 1946 року Кам’янець-Подільської обласної станції юних техніків, яка знаходилась за адресою: м. Проскурів, вул. Кірова, 51. Таким був старт великої справи.
1954 р. - в Обласній станції юних техніків працювало вже 9 педагогів, а кількість гуртків становила 15, якими було охоплено 300 дітей.
На початок 1955 р. - в школах та позашкільних закладах вже працювало 1675 гуртків, якими було охоплено 25125 учнів, в тому числі 280 гуртків юних механізаторів сільського господарства. В цей час було виготовлено більше 10000 навчально-наочних посібників, в населених пунктах та будинках колгоспників встановлено 2,5 тисяч саморобних радіоприймачів. При обласній станції юних техніків працював заочний клуб юних радіолюбителів, який нараховував 180 школярів.
У відповідності з наказом Президії Верховної Ради СРСР від 16 січня 1954 року Кам’янець - Подільська область перейменована у Хмельницьку область. Тому назва закладу стала Хмельницька обласна станція юних техніків.
В 1955 р. - в с.Білогородка Ізяславського району для юних техніків організовано літній табір відпочинку.
В 1956 р. - в області вже працювало 2235 технічних гуртків, якими було охоплено 32085 школярів. З метою поліпшення технічної творчості школярів в кожному районі області було створено опорну школу з технічної творчості, педагоги якої проводили відповідну роботу серед інших шкіл по налагодженню роботи з технічної творчості серед школярів.
В 70-х р.р. - минулого століття в області працюють Хмельницька обласна, Кам"янець-Подільська, Шепетівська, Славутська міські станції юних техніків, технічні відділи при 24 Будинках піонерів, дві станції юних техніків на громадських засадах.
У 1971 р. - на обласній станції юних техніків обладнано 10 лабораторій, виділено приміщення для постійно-діючої виставки, гуртки працювали за 13 профілями, якими було охоплено 570 школярів.
У 1971 р. - у Всеукраїнських змаганнях вперше взяли участь картингісти та ракетомоделісти Хмельницької області, зайнявши відповідно 2-ге та 7-ме командні місця.
З 1975 року Хмельницька обласна станція юних техніків розташувалась у трьох корпусах за адресою: 29001, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 83.
На кінець 80-х р. - при станціях юних техніків, клубах та ЖЕКах, Будинках і Палацах піонерів, загальноосвітніх школах області вже працювало 458 технічних гуртків, якими було охоплено 6450 школярів, в тому числі в загальноосвітніх навчальних закладах 156 гуртків -1952 учнів.
На початку 90-х р.р. - Хмельницька обласна станція юних техніків стала переможцем Всесоюзного конкурсу серед позашкільних закладів.
В 1991 р. - відкриваються Старокостянтинівська та Ярмолинецька станції юних техніків.
З 1-го вересня 1992 р. - Обласна станція юних техніків переіменовується в Обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді (ХОЦНТТУМ) (наказ управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації від 19 серпня 1992 року № 44).
1991-2006 р.р. - становлення та розвитку позашкільної освіти і виховання, які характеризуються оновленням і перебудовою діяльності позашкільних закладів України в умовах здобуття нею незалежності. Розвиток в Україні та області варіативної освіти надав позашкільним закладам особливої актуальності. Вони стають осередками мотиваційного розвитку особистості, її самореалізації та професійного самовизначення. Позитивною тенденцією цих років є створення нових типів позашкільних закладів, активна участь у позашкільній роботі широкої громадськості.
З 2007 р. - директором обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді працює Гончарук Г.М. який не тільки зберіг а й розширив мережу технічних гуртків з напрямків, передбачених Всеукраїнськими конкурсами та змаганнями.
У 2007 р. - у закладі створюється локальна комп'ютерна мережа, проводиться капітальний ремонт, благоустрій території обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді.
У 2007-2008 н.р. - спостерігається позитивна динаміка чисельності учнів, охоплених науково-технічним напрямом.
У 2008р. - Наказом управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації від 07.02.2008 року № 55 створено відділ науково-дослідницької роботи з обдарованою молоддю «Мала академія наук».
У квітні цього ж року відбулося відкриття відділу організаційно-масової роботи. Колектив закладу збільшився чисельно: на заступника директора з наукової роботи, на завідувачів двох відділів, на чотири методисти.
З 01.07.2009 р. - відкрито філію ХОЦНТТУМ на базі Кам’янець-Подільської станції юних техніків, де організовано роботу 24 навчальних груп науково-технічного напряму для понад 430 вихованців;
З 01.11.2009 р. - створено навчально-методичний відділ художньо-естетичного виховання школярів;
У 2009 році - за результатами участі учнівської молоді регіонів у Всеукраїнських оздоровчо-масових заходах з науково-технічного напряму ХОЦНТТУМ вперше за весь період функціонування посів перше місце в Україні і колектив нагороджений ПОЧЕСНОЮ ГРАМОТОЮ Міністерства освіти і науки України, Українського державного центру позашкільної освіти за високий професіоналізм та високу активність у всеукраїнських масових заходах науково-технічного напрямку.
2010 р. – за результатами регіональної експертної ради з ліцензування та атестації навчальних закладів області ХОЦНТТУМ визнано атестованим з відзнакою за статусом позашкільного закладу освіти.
2011 рік – травень – проведено Всеукраїнський семінар-практикум директорів обласних центрів науково-технічної творчості учнівської молоді “Модернізація змісту, форм та методів роботи в умовах сучасного позашкільного навчального закладу науково-технічного спрямування”. Взято участь у проведенні Міжнародної науково-практичної конференції «Інформаційно-комунікаційні технології в освіті: територія партнерства».
2011 р. – ХОЦНТТУМ визнано кращим за результатами проведеного конкурсу третьої Загальнонаціональної громадської акції «Флагмани освіти України».
У 2011-2012 навчальному році за результатами якісних показників регіональних позашкільних навчальних закладів у всеукраїнських масових заходах і з науково-технічного і з художньо-естетичного напрямів обласний центр науково-технічої творчості учнівської молоді посідає друге місце в Україні.
З 1 січня 2012 року набуло чинності розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації щодо затвердження Положення про обласні премії переможцям та призерам другого (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, на виконання даного розпорядження, щорічно у травні здійснюється виплата премій переможцям (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Хмельницького територіального відділення Малої академії наук України.
Жовтень 2013 р. обласним центром науково-технічної творчості учнівської молоді вперше проведено Всеукраїнський семінар-практикум для голів обласних методичних об’єднань авто-, авіа-, ракето-, судномодельного напрямків, картингу та радіозв’язку.
Липень 2013 р. вперше отримали І місце на Всеукраїнському конкурсі на кращі навчальні програми, навчально-методичні посібники та методичні розробки з початково-технічного профілю науково-технічного напряму позашкільної освіти.
2013 р. за підтримки Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної ради та Департаменту освіти і науки облдержадміністрації проведено ПЕРШУ обласну учнівську науково-практичну конференцію «Творчість. Пошук. Відкриття!»
У 2013 році Хмельницькому обласному центру науково-технічної творчості учнівської молоді доручено координувати учнівське самоврядування області.
У 2014 році за підрахунками Українського державного центру позашкільної освіти участі учнівської молоді регіонів у всеукраїнських оздоровчих масових заходах з науково- технічного, художньо-естетичного напрямів обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді посідає перше місце.
У 2015 році лідери учнівського самоврядування провели наймасштабніші заходи: «Пазл миру» – до Дня захисту дітей та «Рушник єднання» – до Дня захисника України.
Червень 2016 року - обласним центром науково-технічної творчості учнівської молоді (Хмельницьким територіальним відділенням Малої академії наук) вперше проведено Всеукраїнський семінар-практикум методистів, керівників обласних центрів МАН, відповідальних за роботу відділення наук про Землю «Організація діяльності наукових товариств учнів МАН у відділенні наук про Землю: регіональний вимір».
У червні 2016 року на Всеукраїнському дитячому форумі «Діти змінюють світ» лідери учнівського самоврядування зустрілися із Президентом України та архиєпископом Української греко-католицької Церкви Блаженнішим Любомиром Гузаром.
Упродовж 2016-2017 років на загальнодержавному рівні конкурсу «Джерело творчості» з дослідницько-експериментального напряму позашкільної освіти у номінаціях «Керівник гуртка» у секціях «Філософія, теологія, релігієзнавство та історія релігії», «Правознавство» здобуто почесні І місця, у секції «Мистецтвознавство» - ІІІ місце, у номінації методист – ІІІ місце.
У 2017 році серед лідерів учнівського самоврядування уперше започатковано обласний конкурс відеороликів.
У березні 2018 року представниця області увійшла до складу Національної дитячої ради – дорадчого органу при Уповноваженому президента України з прав дитини Миколи Кулеби.
У грудні 2018 року - вперше у м. Хмельницькому проведено Всеукраїнську виставку-конкурс з історико-технічного стендового моделювання.
2018, 2019 роки - Хмельницьке територіальне відділення Малої академії наук України входить у десятку кращих за якістю виступів на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, за результатами виступів вихованців на Всеукраїнських змаганнях з науково-технічного напряму, Хмельницька область входить у п’ятірку кращих.
2009-2019 роки: 25 інтелектуально обдарованих дітей, переможці ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України відзначені стипендіями Президента України.
2019 рік - в славному місті енергетиків – м. Нетішин на високому організаційному рівні проведено Всеукраїнський конкурс учнів молодшого шкільного віку з початкового технічного моделювання. Команда отримала І загальнокомандне місце.
2019 рік – у м. Запоріжжя на Всеукраїнській виставці-конкурсі з історико-технічного стендового моделювання «Щит Батьківщини» присвяченій Дню Збройних сил України команда Хмельницької області виборола І місце.
2019 рік серед обласних фестивалей та конкурсів художньо-естетичного напряму наймасштабнішим став фестиваль сучасного танцю «Ритми часу». Захід об’єднав понад 1000 учасників. Всього упродовж 2019 року у обласних масових заходах взяли участь близько 12000 вихованців.
2019 рік: 36 - колективів Хмельницької області мають почесні звання «Зразковий художній колектив», та 19 - «Народний художній колектив».
У грудні 2019 року 5 вихованців Хмельницького територіального відділення Малої академії наук України отримали премії обласної державної адміністрації «За вагомі досягнення молоді у різних сферах суспільного життя» в номінації за наукові досягнення.
Починаючи з 2013 року 7 років поспіль заклад утримує перше місце в Україні з художньо-естетичного напряму серед регіонів у всеукраїнських масових заходах.
Щорічно з метою підвищення науково-методичного рівня, фахової майстерності керівників гуртків, наукових секцій педагогічними працівниками закладу систематично проводяться семінари-практикуми, забезпечується діяльність методичних об’єднань педагогічних працівників закладів позашкільної освіти районів, міст та громад Хмельницької області.