«Насиллю не місце у твоєму житті»

Запам'ятай, що жорстоке поводження з дитиною заборонено Законом України  «Про охорону дитинства».

Твої рідні, вчителі у школі, однолітки й інші діти не мають права застосовувати насильство і можуть понести покарання, якщо це небезпечно для твого життя, здоров'я або розвитку.

Якщо це відбувається, не потрібно мовчати!

Поговори

з кимось із дорослих, кому ти довіряєш.

Насильство над дитиною – протизаконно! Що ж можна вважати насильством? На жаль, насильство буває не тільки з боку інших дітей: насильство можуть застосовувати і вчителі, і навіть рідні та близькі у сім'ї.

Напевно, можна сказати, що насильство – це коли тобі від дій і слів дорослих або дітей буває боляче, образливо, страшно! А ось як його визначають фахівці: це таке застосування сили, яке заподіює або може заподіяти шкоду здоров'ю дитини, її життю, розвитку або гідності.

Іншими словами, з тобою жорстоко поводяться, якщо:

  • тебе б'ють, катують, наносять травми, завдають біль;
  • тебе залякують, погрожують насильством по відношенню до інших (наприклад, до рідних, домашніх тварин), принижують і ображають;
  • зазіхають на твою недоторканість і свободу.

Ми  розглянемо окремо насильство над дитиною у сім'ї, навчальному закладі освіти  і насильство з боку інших дітей (не обов'язково у школі, але і, наприклад, у дворі).

СІМ'Я

  • Не треба вважати жорстоким поводженням будь-яку дію дорослих, яка тобі не подобається.

Наприклад, якщо за поганий вчинок тебе вилаяли, не дали грошей на новий телефон, заборонили дивитися телевізор, залишили без солодкого (якщо при цьому не заподіяли шкоди здоров'ю) – навряд чи хтось вважатиме це насильством.

  • Поки ти дитина, ти практично повністю залежиш від батьків. Тому традиційно у батьків є досить широкі права щодо твого виховання.

 

            Незаконний характер мають лише ті дії, які є жорстоким поводженням з дитиною: побої, катування, нанесення каліцтв і т. п.

Ти сам завжди можеш визначити, чи справедливим є покарання батьків, чи воно переходить межу закону.

Насильство може бути не тільки фізичним. Наприклад, якщо батьки не стежать за здоров'ям дитини, не цікавляться де вона ночує, чи як навчається і т. п., - це теж є різновидом насильства, яке називається «нехтування потребами дитини».

Допомогти у цьому випадку також можуть органи опіки і комісія у справах неповнолітніх.

Якщо тобі стали відомі подібні випадки, ти можеш розповісти про це викладачу якому довіряєш, або іншому дорослому, щоб ви разом вжили заходів.

НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

Педагогам заборонено застосовувати будь-яке фізичне або психічне насильство над дитиною. Тому,  якщо учитель тебе б'є або публічно, перед усіма принижує – ти або твої батьки мають право звернутися до директора закладу.

При цьому не забувай, що і у тебе є обов'язки, які ти не маєш права порушувати. Це обов'язок – дотримуватися дисципліни, не порушувати права інших дітей і вчителів, відвідувати заклад освіти і вчитися.


НАСИЛЬСТВО МІЖ ДІТЬМИ

  • Тобі слід пам'ятати, що насильство над дитиною заборонено у тому числі і з боку інших дітей! Якщо тебе б'ють і принижують твої однолітки або старшокласники, вони теж можуть бути притягнуті до відповідальності, а з 14 років – навіть до кримінальної відповідальності.
  • Перш за все, ти можеш сказати своїм батькам або вчителю, якому ти довіряєш, щоб вони вжили відповідних заходів, а також можеш прийняти ці заходи сам (при цьому завжди краще заручитися підтримкою дорослого).

 

Діти, які цькують інших дітей в освітньому закладі або у дворі, як правило, самі мають якісь серйозні проблеми. Або над ними відбувалося насильство у сім'ї, або вони просто вийшли з неблагополучних сімей, або у них є якісь психологічні відхилення (підвищена агресивність, страхи і т.п.).
            Тому, якщо у твоєму житті подібне відбувається, ти можеш сказати комусь із дорослих про те, що тебе ображають, – і це не буде «ябіднецтвом», а тільки захистом своїх прав і виконанням закону. Зазвичай для кривдника метою є засмучення, біль і страх жертви. Якщо не надавати йому такого задоволення, а спокійно, з гідністю постояти за себе, швидше за все, цькування припиниться.

ДІЇ ПІД ЧАС НАСИЛЬСТВА

1. Якщо є синці, подряпини або рани та інші сліди побоїв – потрібно показати їх медсестрі, завідувачу по виховній частині, а краще зайти в будь-який травмпункт для огляду.

2. Після огляду побоїв слід скласти список кривдників і написати заяву у трьох примірниках з викладом всього, що сталося (один для директора закладу, другий – завідувачу з виховної частини, третій – у комісію у справах неповнолітніх або в поліцію). 

3. Якщо тобі загрожують, необхідно зробити те ж саме: якщо з тобою щось трапиться, ті, хто зазначаються у списку твоєї заяви, будуть головними підозрюваними.

ПАМʼЯТАЙ!

  • Якщо ти бачиш, що інші діти б'ють або ображають когось, - не проходь повз. Можливо, саме тут відбувається злочин, і він не повинен залишитися безкарним, а жертва – без захисту. Адже на її місці може опинитися будь-хто. Якщо боїшся втрутитися сам – поклич когось із дорослих або зателефонуй до поліції.
  • Намагайся зупинити насильство, навіть коли воно спрямоване проти тварин: кішок, собак, птахів ...
  • Людина, яка мучить тварину, рано чи пізно зробить це і з людиною.
  • Проти насильства треба боротися всім разом.
  • Не бійся звертатися за допомогою, якщо над тобою відбувається насильство або ти бачиш, як воно відбувається над кимось ще. Не можна дозволяти комусь ображати інших.
  • Ніхто тебе не засудить – навпаки, це буде сміливий і законний вчинок.

Куди можна звернутися за допомогою?

Національна дитяча «гаряча» лінія: 0-800-500-225

або 116 111 (безкоштовно з усіх мобільних).

Поліція - 102 (цілодобово).